Dieta w świeta - jak nie zwariować?
Święta często kojarzą się z obfitymi posiłkami i słodkimi przysmakami, co może być wyzwaniem dla osób dbających o zdrową dietę. Jak utrzymać równowagę między tradycyjnymi świątecznymi smakołykami a dbałością o zdrowie?
Przede wszystkim zachowaj spokój i umiar. Nie traktuj świąt jako okresu, w którym musisz rezygnować z wszystkiego. W takim wypadku poczujesz, że coś Cie omija. Poczucie straty może spowodować późniejsze zrekompensowanie sobie przejadaniem lub zrezygnowaniem z diety, bo przecież nie chcemy tracić tego, co lubimy! Zamiast tego, staraj się utrzymać zrównoważoną dietę, wprowadzając zdrowe składniki w miarę możliwości. Pomóc może Ci w tym wyznaczenie swojej strategi.
Jak uniknąć objadania się przy stole?
Po pierwsze z reguły nadmiar przysmaków dostępnych przez kilka dni powoduje, że na nie wyczekujemy a później nie słuchamy naszego ciała i żołądka, który mówi dość! Kto z nas nie zna powiedzenia: "zostaw, to na święta"! To nasz główny błąd. Rozłóż sobie smakołyki na dłuższy okres, może nawet na cały grudzień! Wiadomo, że są takie potrawy, które jada się w wigilię i chcemy, żeby tak zostało. Natomiast zgodzicie się ze mną, że niektóre potrawy można sobie zaserwować z chęcią innego dnia. Spowoduje to, że zjemy je z dużo większą przyjemnością i nie będzie efektu objedzenia czy rozpaczy nad wyborem, co wybrać przy stole wigilijnym! Po drugie odpowiednie przygotowanie naszego układu pokarmowego może być przełomem. Nie polecam głodzić się cały dzień albo nawet tydzień, a później zasiadać do kolacji w święta po królewsku i przejadać się na potęgę. To naturalne, że jak się wygłodzimy to apetyt będzie dużo większy i racjonalne podejście mniejsze...Zanim zdąży dotrzeć sygnał z żołądka do mózgu, że jesteśmy pełni nasz wilczy apetyt spowoduje, że zjemy na tyle dużo, że rozboli nas brzuch. Warto jeść dwudaniowy obiad czy kolację. Zupa wtedy nie powinna być gęsta, możesz ją zamienić na wodę. Szklankę wody czy zupę oddziel 30 minutową przerwą od kolejnego posiłku.
Rewolucja w jelitach po świętach?
Jeżeli zdarzyło Ci się kiedyś mieć "burzę" w jelitach czy ból brzucha w trakcie lub po świętach to musisz wiedzieć o paru rzeczach! Głównym powodem takich sytuacji jest to, że na co dzień rzadko sięgamy po kapustę z grochem czy pierogi z kapustą, albo mak. Te produkty, które królują na stole w wigilię są zazwyczaj cieżkostrawne i/ lub wzdymające. Duża ilość białej mąki czy słodyczy utrudnia trawienie. Katastrofa gotowa! Jeżeli zazwyczaj jesz sałatki i gotowane produkty a nagle sięgasz po dużą ilość kapusty, nasion roślin strączkowych i słodyczy to nie dziw się rewolucją w jelitach! Twój organizm po prostu jest w szoku, a dodatkowo musi sobie poradzić z tym wszystkim naraz. Co mogę ci doradzić? Wypij szklankę wody z łyżeczką octu przed posiłkiem lub po posiłku nie później niż 30 minut. Rozpocznij tydzień przed świętami albo nawet wcześniej wprowadzanie kapust czy grochu do swojego jadłospisu. To może być i przyjemne i pożyteczne, a na pewno nastroi twoje jelita świątecznie!
Zaplanuj strategię i posiłki
Zacznijmy od tego, że jeśli wiesz, że pewnego dnia czeka cię obfity posiłek, postaraj się zrównoważyć to poprzez lżejsze posiłki w innych momentach dnia. Planowanie może pomóc w uniknięciu nadmiernego spożycia kalorii.Kolejną ważną rzeczą jest kontrola wielkości porcji. Nie zawsze trzeba rezygnować z ulubionych potraw świątecznych. Zastanów się nad zmniejszeniem rozmiaru porcji, aby ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Warto też zaplanować jakieś zdrowe alternatywy lub posiłki w trakcie świąt. Jeśli masz wpływ na menu świąteczne, postaraj się wprowadzić zdrowsze wersje tradycyjnych potraw, np. sałatki warzywne, grillowane mięso, lekkie sosy. Przygotuj też rodzinę lub siebie na to jak chcesz, żeby pod względem jedzenia wyglądały te święta. Zamiast sięgać po niezdrowe przekąski, postaw na zdrowsze alternatywy, takie jak świeże owoce, warzywa, orzechy czy jogurt naturalny.W celu uniknięcia niepotrzebnych konfliktów poinformuj lub ustal co i dlaczego znajdzie się na stole wigilijnym. Poproś najbliższych o niewywieranie na ciebie presji typu: "tyle się nagotowałam, a ty nic nie jesz" albo " zjedz jeszcze, dołożę ci". Brzmi znajomo? Babcia z reguły to osoba, u której ciężko odmówić i przygotować ją na to, że zjesz mniej więc po prostu zaplanuj wtedy większy posiłek i już.
Co pomoże w trakcie świąt poczuć się lżej?
Dla mnie jak zawsze na pierwszym miejscu jest aktywność fizyczna. Nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej. Spacer po posiłku może pomóc w trawieniu jedzenia i utrzymaniu poziomu energii. Dodatkowo jest fajną formą wspólnego spędzenia czasu i dotlenienia organizmu. Zadbaj też o picie odpowiedniej ilości wody, aby uniknąć przesadnego spożycia napojów słodzonych i alkoholu.
Pamiętaj, że święta to również czas relaksu i radości, więc ważne jest, aby cieszyć się nimi z umiarem. Dbaj o zdrowie, ale nie zaniedbuj również aspektu społecznego i emocjonalnego tego wyjątkowego okresu.
Przeczytaj też: