Trening w depresji
Depresja to powszechny problem zdrowia psychicznego, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Może znacie kogoś kto boryka się z uczuciem smutku, bezradności i utraty motywacji. Z tą chorobą można poradzić sobie na różne sposoby. Warto łączyć różne metody i próbować. Trening zdecydowanie ma ogromny wpływ na samopoczucie i może tutaj wiele zdziałać.
Być może znacie kogoś kto ma taki problem albo sami zmagacie się z depresja. Czasem w takim stanie ciężko jest podnieść się z łóżka lub wykonać najmniejszą czynność. A my mamy mówić o treningu. Jeśli zastanawiasz się gdzie jest tutaj na to miejsce to pozwól, że powiem Ci o zaletach ruchu. Ale zanim to zrobię zachęcam Cię do wykonania chociażby najmniejszych kroczków, oddychaj, wstań z łóżka i przejdź się po domu. Może później wybierz się na spacer i pooddychaj świeżym powietrzem, obserwuj naturę, a może nawet przyjdzie ci ochota na skorzystanie z siłowni pod chmurką. Nie wywieraj na sobie presji, nie stawiaj wymagań. Na spacer wybierz spokojne miejsce, najlepiej park czy las. W centrum miasta może być tłoczno, duszno, ciężko ale i to jest dobre na początek.
Zalety treningu pod kątem depresji
Zacznijmy od tego, że w trakcie treningu wydzielane są w sposób naturalny endorfiny, znane również jako "hormony szczęścia". Te substancje chemiczne działają na organizm jak środki przeciwbólowe i mogą poprawić nastrój. Podejmowanie regularnej aktywności fizycznej jest kluczowe, abyśmy mogli zobaczyć trwały efekt. Jednorazowy trening pomoże, natomiast tylko na chwile. Choć pamiętaj, że dobre i to. Kolejną zaletą ruchu jest redukcja stresu. Mamy go obecnie wszyscy za dużo. Przyda się więc rozładować napięcie i oderwać myśli. Zarówno natłok myśli jak i stres powodują obniżenie jakości snu. Z kolei jego brak może pogłębiać objawy depresji. Zdrowy sen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi psychicznej. Ćwiczenia fizyczne za to mogą pomóc w regulacji cyklu czy faz snu, poprawiając jego jakość i długość. Jeśli będziesz wypoczęty, rano obudzisz się w lepszym nastroju.
Regularny trening może przyczynić się do zwiększenia poczucia własnej wartości i pewności siebie. Przede wszystkim dlatego, że realizacja ustalonych celów powoduje, że jesteśmy z siebie zadowoleni, bardziej sobie ufamy. Możesz wtedy powiedzieć swojemu wewnętrznemu krytykowi: "Zrobiłam to, mam te moc!".
W utrzymaniu regularności treningowej może pomóc wsparcie grupy. Być może w momencie kiedy czujesz się źle średnio masz ochotę na przebywanie wśród ludzi. Uwierz mi, mimo to warto! Taki ruch jak fitness grupowy czy zespół osób regularnie i wspólnie biegających, może dostarczyć społecznego wsparcia. W grupie łatwiej jest o utrzymanie regularności przez, np. chęć samego spotkania się z znajomymi i chociażby wspólne dojazdy. Pojawianie się na treningach zgodnie z naszymi ustaleniami jest istotne ze względu na poczucie sprawczości i wpływu na swoje życie.
Trening jako element strategii radzenia sobie z depresją nie zastępuje profesjonalnej opieki medycznej, ale może być skutecznym uzupełnieniem leczenia. Przed rozpoczęciem nowego programu treningowego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli istnieją istotne problemy zdrowotne.
Pamiętaj, że każda osoba jest inna, a to, co działa dla jednej, może nie działać dla drugiej. Kluczowe jest znalezienie rodzaju aktywności fizycznej, która sprawia przyjemność i jest dostosowana do własnych możliwości. Dążenie do zdrowego stylu życia, w tym regularnego treningu, może być jednym z kroków na drodze do poprawy zdrowia psychicznego.
Jaki trening jest najlepszy?
Przede wszystkim trening ma sprawiać przyjemność i być ciekawy! Jeśli nie lubisz przebywać na siłowni zacznij ćwiczyć w domu. Nie potrzebujesz do tego dużej ilości sprzętu! Wystarczy mata, może jakieś hantle czy taśmy oporowe. A jeśli lubisz nowinki to dzięki dostępnym na rynku innowacjom domową siłownię zmieścisz na 2 metrach kwadratowych i nawet pod łóżkiem. A jeśli to nie dla jest wystarczające zachęcam do wyjścia z domu i spróbowania czegoś nowego. Poszukaj zajęć z tańca lub pływania albo thai chi. Wybór i dostępność zajęć ruchowych jest przeogromny. Podejmij decyzję, sprawdź różne opcje i nie wywieraj na sobie presji. Daj sobie czas! Nie zniechęcaj się po pierwszych nieudanych próbach.
Trening powinien być dostosowany do twoich możliwości ale też i celu. Jeśli twoim celem jest tylko poprawa nastroju wybieraj do woli. Warto wtedy wziąć pod uwagę trening, który jest przyjemnością. Duże wyładowanie energii i stresu dają treningi na takich sprzętach jak airbike Renegegade AB100 i orbitrek Spirit CG800. Dużo frajdy i emocji dostarczają treningi na LifeSpan Cyclo Boxer. To połączenie rowerka z platformą do boksowania. Możesz jeździć na rowerze i jednocześnie uderzać rękawicami w platformę! Jeśli masz jeszcze jakieś inne aspekty, które są ważne dobierz trening do potrzeb. Jeśli zastanawiasz się: "Jak ćwiczyć żeby schudnąć?" To już odpowiadam. Najlepszy będzie trening cardio ( warto wybrać ten bezpieczny dla kolan) lub warto też postawić na potęgę HIIT, czyli intensywnych treningów interwałowych dających odpowiedź na to jak podkręcić metabolizm. Z kolei jeśli twoim celem jest wyrzeźbienie sylwetki warto pomyśleć o treningu siłowym. Jeśli nie wiesz jak zacząć możesz skorzystać z indywidualnego planu treningowego i pomocy trenera. Jeśli nie masz sprecyzowanego celu to nie dokładaj sobie stresu. Dobrze jest zacząć od czegokolwiek. Spacer, pływanie, a może joga? Wszystkie te formy zadbają o wyciszenie i równowagę hormonalną. Środowisko wodne jest kojące, witamina D, której dostarczamy przez przebywanie na słońcu i kontakt z naturą to coś co pomaga w poprawie samopoczucia.
Niezależnie od wybranej formy aktywności, kluczowe jest dostosowanie intensywności treningu do swoich aktualnych możliwości i stopniowe zwiększanie go w miarę postępu. Regularność jest równie ważna co intensywność, więc postaraj się znaleźć aktywność, która sprawia Ci przyjemność i jest łatwa do utrzymania. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego, aby dostosować program treningowy do swoich indywidualnych potrzeb.