Posiłek a senność- czemu po jedzeniu chce mi się spać?
Dopada Cię senność po posiłku? Czujesz się ospale i ociężale krótko po tym jak coś zjesz i chcesz to zmienić? Przychodzimy z pomocą i odpowiedzią na co warto zwrócić uwagę. Co może być powodem takiego efektu.
Kiedy poszukujesz informacji na ten temat możesz spotkać się z sformułowaniem, że uczucie znużenia po jedzeniu jest normalna. Jednak nie do końca tak musi być. Senność w ciągu dnia nie jest przez nas pożądanym zjawiskiem. To jak czujesz się po posiłku zależy od kilku czynników. Zobacz jakie może mieć przyczyny!
1. Trawienie: Po zjedzeniu posiłku organizm skupia się na trawieniu. Krew przemieszcza się do układu pokarmowego. Ten proces może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi do mózgu. W efekcie może pojawić się uczucie senności.
2. Wysoki poziom cukru we krwi: Spożycie dużych ilości węglowodanów, zwłaszcza tych o wysokim indeksie glikemicznym, powoduje duże skoki cukru we krwi. Następuje duży wzrost, a po nim duży spadek. To może prowadzić do uczucia zmęczenia.
3. Posiłki bogate w tłuszcze: Duża ilość tłuszczu w posiłku może spowodować opóźnienie opróżniania żołądka, co może spowodować, że masz ochotę na drzemkę! Jednak ważne wydaje się to jaki rodzaj tłuszczu spożywasz. Tłuste posiłki - smażone, pieczone w dużej ilości oleju czy tłuste mięsa czy sery wywołuja taki efekt. Natomiast dodanie do sałatki awokado czy nasion słonecznika a nawet oleju na zimno nie powoduje tego typu dolegliwości. Ważna jest kompozycja posiłku. Tłuste mięso czy smażone produkty połączone, np. z makaronem czy ryżem są dla organizmu dużym obciążeniem. Natomiast sałatka z jajkiem, oliwą i awokado okazuje się nadawać uczucie lekkości i więcej energii.
4. Posiłki bogate w tryptofan: Tryptofan jest składnikiem białek obecnym w niektórych pokarmach, takich jak mięso, jaja, i produkty mleczne. Uczestniczy w powstawaniu hormonów serotoniny i melatoniny, które są związane ze snem i regulacją rytmu dobowego.
5. Niska aktywność fizyczna: Po posiłku najlepiej jest wyjść na spacer! Wiem, że nie zawsze mamy taką możliwość ale zdecydowanie możemy przejść się choć kawałek albo pozostać aktywnymi w domu a nie siadać na kanapie czy przed komputerem. Tym bardziej jeśli zjesz duży i smażony posiłek. Taka sytuacja znacznie obciąża przewód pokarmowy. Pozostając w spoczynku organizm zdecydowanie skupi się na trawieniu, patrz punkt 1. Aktywność fizyczna( niska intensywność) może pomóc w utrzymaniu energii po posiłku. Nie polecam biegania czy intensywnych treningów po posiłku. Wtedy łapie nas kolka - krew odpływa z jelit do mięśni, a to hamuje proces trawienia!
6. Stres: Pewnie słyszeliście już o stwierdzeniu - jelita to drugi mózg! To w jakiej atmosferze i stanie psychicznym jesz zdecydowanie ma znaczenie! Stres może wpływać na sposób, w jaki organizm reaguje na jedzenie. Niektórzy ludzie odczuwają senność w wyniku stresu, a jedzenie może wywołać reakcję relaksacyjną.
Jeśli senność po posiłku jest nagminna, towarzyszy Ci na co dzień lub jest zdecydowanie wysoka, może to być objawem problemów zdrowotnych. Warto wtedy szczególnie przyjrzeć się wynikom krwi i/lub hormonalnym. Powodem mogą być insulinooporność, cukrzyca czy inne zaburzenia metaboliczne. Warto skonsultować się z lekarzem i znaleźć źródło problemu.
Kilka prostych trików, żeby uniknąć senności po posiłku!
-
jedz mniejsze porcje
-
zwróć uwagę na kompozycję posiłków- zadbaj aby znalazły się w nich zdrowe tłuszcze, zielone warzywa liściaste
-
przed posiłkiem możesz wypić szklankę wody z łyżeczką octu jabłkowego lub dodać go do sałatki
-
unikaj smażonych, przetworzonych produktów, bogatych w cukier prosty
-
nie siedź po jedzeniu
-
wprowadź do diety produkty kiszone, błonnik, pre i probiotyki; usprawnij trawienie
-
zadbaj o atmosferę przy posiłku, nie jedz w pośpiechu i w nerwach, postaraj się znaleźć sposoby na zmniejszenie poziomu stresu w twoim życiu.
Zobacz też: